учителя Леськівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Черкаської районної ради
Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Мои файлы

Урок "Кримінальне право"
[ Викачати з сервера (1.45 Mb) ] 03.11.2014, 00:12

Тема: Кримінальне  право

Мета: формувати знання учнів про поняття кримінального права, злочин та його склад, кримінальну відповідальність, сприяти розвитку предметних компетенцій ( когнітивної,  практичної), розвивати вміння  розв’язувати юридичні задачі, виховувати в учнів розуміння доцільності та необхідності правомірної поведінки.

Обладнання: підручник Наровлянський О.Д. Правознавство: підручник для 10кл. загальноосвітніх  навчальних  закладів (рівень стандарту, академічний рівень). – К.: Грамота, 2010. – 232 с.: іл., комп’ютерна презентація, Кримінальний кодекс України.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань:

     Кросворд «Екологічне право України»

 

 

  По горизонталі:

         1. Природокористування, гарантоване законом право громадян використовувати природні ресурси для задоволення життєво необхідних потреб безоплатно.

         2. Наука про взаємодії живих організмів і їх спільнот між собою і з навколишнім середовищем.

         3. сфера виробничої та наукової діяльності, вся сукупність засобів, які застосовує суспільство задля комплексного вивчення, освоєння, використання, відновлення, поліпшення й охорони природного середовища та природних ресурсів з метою розвитку продуктивних сил, забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини.

         4. Тварина виду ссавців, яка мешкає на Черкащині та занесена до Червоної книги України

         5. Кодекс прийнятий 08.06.2006 року, що є одним з джерел екологічного права.

 По вертикалі:

          1. Птах роду водоплавних птахів виду качиних, який мешкає на території Черкащини та занесений до Червоної книги України.

          2. Однодольна багаторічна трав'яниста рослина з родини лілійних, що росте на території Черкащини та занесена до Червоної книги України.

          3. Офіційний перелік зникаючих і рідкісних видів рослин і тварин, що має червоний колір.

          4. Природокористування,надання природних ресурсів громадянам, підприємствам та організаціям у володіння, користування або оренду на підставі спеціальних дозволів (ліцензій).

          5. Науково-практичні дослідження, спрямовані на аналіз і оцінку проектно-технічної  документації та діючих об’єктів на предмет їх відповідності вимогам екологічного законодавства.

          6. Національний дендрологічний парк, що розташований на території Черкащини.

          7. Природоохоронний об'єкт, що може бути постійним чи тимчасовим, де  можливе часткове взяття під охорону тварин, рослин та інших природних ресурсів.

Бесіда за запитаннями:

  1. Які відносини регулюються кримінальним правом?
  2. Що таке злочин?
  3. Чи злочин, на вашу думку відрізняється від адміністративного правопорушення?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Слайд 2.

План.

  1. Поняття «кримінальне право». Злочин.
  2. Кримінальна відповідальність.
  3. Кримінальне покарання.

Поняття «кримінальне право». Злочин.

        Робота над поняттям: учням пропонується ознайомитись зі ст.11 ККУ та знайти ознаки злочину (перевірка виконаного завдання здійснюється за слайдом  3).

Розповідь учителя про склад злочину супроводжується  слайдами 4-8 презентації.

      Завдання: учням пропонується згадати матеріал, який вивчали в 9 класі, слідкуючи за розповіддю вчителя зробити помітки в зошиті про те, що було відомо раніше та про те, що дізнались нове.

Розповідь учителя про стадії вчинення злочину.

       Юридичний практикум:

Учні класу об’єднуються в 3групи, кожній з яких дається завдання:

1 група – пригадати та обговорити 2-3 ситуації, які зустрічали в ЗМІ де був  би незакінчений злочин на стадії готування;

2 група – пригадати та обговорити 2-3 ситуації, які зустрічали в ЗМІ де був  би незакінчений злочин на стадії замаху;

3 група – пригадати та обговорити 2-3 ситуації, які зустрічали в ЗМІ де був  би закінчений злочин;

Групи презентують свою роботу та разом з учителем підводять підсумок.

      Робота з підручником: учням пропонується ознайомитися з п.3 с. 147 підручника та визначити передбачені законом види співучасті в наступних юридичних задачах (слайд 9):

  • 1 варіант. Студент К. звернувся до свого знайомого слюсаря О. із проханням допомогти йому у виготовленні  інструменту для відімкнення сейфа. К. із 30-річним Н. та 16-річним П. під’їхали  до відділення банку. Н. залишився в авто, а К. та П. відкрили двері та  сейф і викрали гроші. Згодом Н. прийшов у відділок міліції та зізнався у скоєному.
  •  2 варіант.  Громадянин Н., повертався  ввечері додому. До нього підбіг неповнолітній С. та впритул зробив три постріли  з пістолета, від яких Н. помер на місці. Нападник кинув зброю та втік з місця пригоди на автомобілі свого товариша Ю., який чекав за рогом. Наступного дня міліції вдалося затримати неповнолітнього С. Виявилося, що він здійснив убивство на замовлення Т. – дружини загиблого.

Кримінальна відповідальність.

       Робота з нормативно-правовим документом: учням пропонується опрацювати ст. 2 Кримінального кодексу України та визначити підстави кримінальної відповідальності.

Кримінальне покарання.

        Робота з підручником: учням пропонується опрацювати п.2 с. 151 «Кримінальні покарання» та порівняти види кримінальних та адміністративних покарань, знайти спільні та відмінні риси.

«Навчаючи вчуся»: учні об’єднуються в пари, одному варіанту пропонується опрацювати ст.66 Кримінального кодексу України та вивчити обставини, що пом’якшують покарання, а другому варіанту пропонується опрацювати ст. 67 Кримінального кодексу України та вивчити обставини, що обтяжують покарання. Через 3-4 хвилини учні обмінюються інформацією

Вчитель проводить перевірку виконаного завдання методом графічного диктанту: якщо було названо обставину, яка пом’якшує покарання учні повинні позначити відповідь стрілочкою вгору,   якщо було названо обставину, яка обтяжує покарання учні повинні позначити відповідь стрілочкою вниз.   

      Графічний диктант (слайди 10-11).

  1. Вчинення злочину неповнолітнім.
  2. Вчинення злочину з особливою жорстокістю.
  3. Вчинення злочину з перевищенням меж крайньої необхідності.
  4. Вчинення злочину жінкою у стані вагітності.
  5. Вчинення злочину під впливом погрози чи примусу.
  6. Вчинення злочину загально небезпечним способом.
  7. Вчинення злочину особою повторно.
  8. Вчинення злочину особою, що перебуває у стані алкогольного сп’яніння.
  9. Вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою.
  10. Вчинення злочину під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного неправомірними або протиправними діями потерпілого.
  11. Вчинення злочину на ґрунті національної чи релігійної ворожнечі.
  12. Вчинення злочину внаслідок збігу тяжких особистих, сімейних чи інших обставин.

Учні обмінюються зошитами та проводять взаємоперевірку (слайд 12).

ІV. Закріплення.

      Юридичний практикум (слайд 13):

  • 14-річний Ю. та 16-річний А. пізно ввечері викрали з двору сусіда автомобіль, маючи на меті покататися, проте проїхавши 200 м автомобіль зламався і хлопці покинули його на вулиці.
  • 15 річний О. та 16 річний Б. пограбували сільську крамницю. Награбоване вони переховували у свого товариша Ю., який раніше відбув термін покарання за крадіжку. Хлопці домовились продати товари в місті після того як про даний випадок забудуть і перестануть їх шукати. Проте після обшуку міліція затримала Ю.

V. Домашнє завдання (слайд 14).

  • опрацювати параграф 20;
  • знайти в ЗМІ повідомлення про злочини та дати їм юридичну оцінку.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

Література:

  • Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти. Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1392 //Офіційний вісникУкраїни. – 2012 – № 11.
  • Ремех Т.О. Методичні засади навчання в процесі допрофільної підготовки школярів /Тетяна Олексіївна Ремех. – К., 2011. – 269 с. 
  • Наровлянський О.Д. Правознавство: підручник для 10кл. загальноосвітніх  навчальних  закладів (рівень стандарту, академічний рівень). – К.: Грамота, 2010. – 232 с.: іл.
  • Брецко Ф. Ф. Основи держави і права України: Модульний курс у таблицях і схемах. – Тернопіль: Мандрівець, 2009. – 416с.

                              Інтернет-ресурси:

 

 

 

 

Категорія: Мои файлы | Додав: zimaolga03
Переглядів: 590 | Завантажень: 22 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar